تبلیغات
متوسلین به حضرت زینب سلام الله علیها - میلاد با سعادت خانم حضرت فاطمه زهرا (س) مبارک

 

تاریخ و مكان تولد حضرت زهرا (س)

در تاریخ تولد فاطمه علیهاالسلام در بین علماى اسلام اختلاف است. لكین در بین علماى امامیه مشهور است كه آن حضرت در روز جمعه بیستم ماه جمادى الثانى سال پنجم بعثت تولد یافته است.  مكان تولد حضرت زهرا (علیهاالسلام) در شهر مكه و در خانه خدیجه اتفاق افتاد. این خانه در محله‏اى است كه در گذشته به آن «زقاق العطارین» یعنى كوچه عطارها مى‏گفتند. رسول خدا (صلى اللَّه علیه و آله) تا هنگام هجرت، در آن خانه ساكن بود. خانه مباركى كه بارها در آن فرشته وحى بر پیامبر (صلى اللَّه علیه و آله) نازل گردید. این خانه بعدها به صورت مسجد درآمد.  و از آنجا كه محل نزول وحى و بخشى از قرآن، زیستگاه پیامبر (صلى اللَّه علیه و آله) و مكان تولد حضرت زهرا (علیهاالسلام) بود، در نظر عموم مسلمین ارزش معنوى و قداستى خاص داشت. و از این رو بارها در طول تاریخ هم‏زمان با تعمیر و توسعه مسجد الحرام، نسبت به مرمت بناى آن اقدام كردند.

ادب حضرت زهرا سلام الله علیها نسبت به پدر

جلوه های رفتاری و اخلاقی رفتار با پدرادب حضرت زهرا نسبت به پدر یكى از آداب و رسوم زمان پیشین این بود كه یكدیگر را به اسم صدا مى‏كردند، و این نوع خطاب نسبت به بعضى‏ها خلاف ادب بود، مخصوصاً حضرت رسول اكرم صلوات‏اللَّه و سلامه علیه كه از مقام والا و احترام خاصى برخوردار بود نمى‏باید مثل سایر افراد مخاطب قرار گیرد.
لذا خداوند متعال در این رابطه آیه‏اى نازل فرمود كه مسلمین موظف و مكلف شدند آن حضرت را رسول‏اللَّه خطاب كنند.

در این میان حضرت فاطمه هم مى‏خواست به این برنامه عمل كند، رسول اكرم (ص) از او خواست كه به پدر پدر بگوید، حدیثى كه مى‏خوانید در همین رابطه است:
عن الصادق علیه‏السلام قالت فاطمة علیهاالسلام: لما نزلت: ?لا تجعلوا دعاء الرسول بینكم كدعاء بعضكم بعضا?


(ر) هبت رسول‏اللَّه صلى اللَّه علیه و آله و سلم آن اقول له: یا ابة فكنت اقول: یا رسول‏اللَّه فاعرض عنى مرة او اثنتین او ثلاثا، ثم اقبل على فقال: یا فاطمة انهالم تنزل فیك و لا فى اهلك و لا فى نسلك، انت منى و انا منك.

انما نزلت فى اهل الجفاء والغلظة من قریش اصحاب البذخ والكبر، قولى: یا ابة، فانها احیى للقلب و ارضى للرب.

از امام صادق علیه‏السلام روایت شده كه حضرت فاطمه سلام‏اللَّه‏علیها فرمود: وقتى كه آیه‏ى (لا تجعلوا دعاء الرسول بینكم كدعاء بعضكم بعضا) یعنى پیغمبر را مثل یكدیگر صدا نزنید نازل شد، منهم ترسیدم از اینكه به آن حضرت (اى پدر) بگویم. لذا آن حضرت را یا رسول‏اللَّه مى‏گفتم.

حضرت فرمود: اى فاطمه این آیه درباره‏ى تو و خانواده‏ات و نسلت نازل نشده، تو از منى و من از تو هستم، بلكه درباره‏ى جفاكاران و درشت‏خویان از قریش و گردنكشان و اهل كبر و غرور نازل شد، شما: اى پدر بگو كه قلبم را زنده مى‏كند و خدا را خشنود مى‏نماید.
طبقه بندی: حضرت زهرا سلام الله علیها، مطالب،
برچسب ها: تولد، خانم، حضرت، فاطمه، زهرا، سلام الله علیها،
دنبالک ها: سایت شهید آوینی، وبلاگ متوسلین به حضرت زینب سلام الله علیها،

تاریخ : پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 | 11:43 ق.ظ | نویسنده : مصطفی صادقی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
 کد پرچم محرم
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترکد پرچم های سه گوش