تبلیغات
متوسلین به حضرت زینب سلام الله علیها - میلاد امام حسن عسگری علیه السلام ابا المهدی عجل الله بر پیروان آن حضرت مبارک + زندگی نامه

ولادت
امام حسن عسگری (علیه السلام) در ماه رمضان و به نقلی 8 ربیع الثانی سال 232 قمری در مدینه منوره متولد شد. مادر حضرت «حدیثه» نام داشت (‌نام مادر حضرت را سوسن، سلیل و اسماء‌ نیز گفته اند) و پدر ش امام هادی (علیه السلام) بود. اسم شریف آن حضرت حسن، كنیه اش ابو محمد و القابش:‌ الزكی، ‌الصامت، الهادی، الرفیق، النقی و العسگری است. در مناقب ابن شهر آشوب آمده است كه امام حسن(ع) و پدر و جدش همگی در زمان خود به ابن الرضا معروف بوده اند. و چون آن حضرت و پدر بزرگوارش امام هادی(ع) در سامرا در محله عسگر سكونت داشتند،‌ آن حضرت را عسگری می گویند. (عسگر یعنی لشكر و سپاه نظامی) امام هادی و امام حسن به «‌عسگریین» مشهور بودند. امام عسگری همراه پدرش امام هادی(ع) ناراحتی های بسیاری را تحمل كرد و بیشتر زندگانیش را در پایتخت عباسیان، سامرا سپری كرد. در حالی كه دو سال از عمر شریفش گذشته بود همراه با پدر بزرگوارش به سامرا پایتخت متوكل عباسی فراخوانده شد و از آن پس در آن شهر ساكن گردید. امام حسن امامت را پس از پدرش به عهده گرفت‚ ‌درحالی كه بیست و دوسال داشت. امام هادی بارها بر امامت امام حسن(ع) پس از خودش تصریح فرموده بود. لذا پس از شهادت امام هادی(ع) تقریبا تمام شیعیان دوازده امامی، امامت حضرت را پذیرفتند. دوران امامت امام حسن(ع) مقارن با خلافت سه تن از خلفای عباسی بود. معتز بالله، مهتدی و معتمد. حدود یكسال بامعتز بود كه تركان علیه او قیام كردند و او را كشتند و در حدود سال 255 قمری مهتدی به جای او نشست كه او نیز پس از مدت كوتاهی بدست همانها به قتل رسید. مهتدی امام را به زندان افكند و دستور داد برآن حضرت سخت بگیرند. پس از این دو، معتمد عباسی به خلافت رسید. در برخی روایات آمده است كه معتمد در آغاز خلافت در خانة امام حسن به حضور حضرت رسید و از ایشان خواست تا برای طول عمر او دعا كند واز خدا بخواهد تا خلافتش رابیست سال مقرر گرداند. امام دعا كرد، خداوند عمر را دراز گرداند. معتمد حدود 23 سال خلافت كرد، در حالی كه 3 تن از اسلافش همگی مدت كمی خلافت كرده بودند. (منتصر و معتز و مهتدی ‚ هر سه كمتر از یكسال حكومت كردند) اما علی رغم دعای خیر امام، معتمد همان برخوردی كه اسلافش با پدران و اجداد امام حسن (علیه السلام) داشتند در پیش گرفت و در شكنجه و آزار حضرت كوتاهی نمی كرد و حضرت را مجبور كرده بود كه روزهای دوشنبه و پنج شنبه به دارالخلافه برود و سرانجام حضرت را به زندان افكند و بالاخره او رابه شهادت رساند.

سخنانی از امام حسن عسکری (علیه السلام)
قلب الاحمق فی فمه و فم الحكیم فی قلبه
قلب احمق در دهان او و دهان حكیم در قلب اوست

ما ترك الحق عزیز الا ذل و لا اخذ به ذلیل الا عز
هر عزیزی كه از حق فاصله گیرد خوار می شود و هر ذلیلی كه به حق روی آورد عزت می یابد

علیك بالاقصاد و ایاك والاسراف
بر تو باد میانه روی در زندگی و از اسراف و زیاده روی بپرهیز

من التواضع السلام علی كل من تمربه والجلوس دون شرف المجلس
سلام كردن بر هر كه با او برخورد می كنی و نشستن در پایین مجلس از تواضع و فروتنی است
و نیز فرمودند:
عبادت به بسیاری روزه و نماز نیست، بلكه به بسیاری اندیشه درباره خداست.

بدا به حال بنده ای كه دو رو (منافق) باشد و از دو زبان برخوردار باشد؛ در حضور برادرش، از او ستایش میكند و در غیاب او، وی را می خورد (غیبت می كند) اگر نعمتی به او رسد به او رشك می برد و اگر گرفتاری برایش پیش آید به او بی توجهی می كند.

و نیز فرمودند:
انسان حسود و كینه دوز از همه كمتر آسودگی دارد.

و فرمودند:
دو خصلت از همه خصلتها برترند، یكی ایمان به خدا و دیگری نفع رساندن به برادران.
طبقه بندی: امام حسن عسگری(ع)، مطالب،
برچسب ها: امام حسن عسگری، عسکری، علیه السلام، حضرت، زینب، سلام الله علیها، ابالمهدی،
دنبالک ها: مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن،

تاریخ : دوشنبه 6 بهمن 1393 | 12:45 ب.ظ | نویسنده : مصطفی صادقی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
 کد پرچم محرم
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترکد پرچم های سه گوش